Jesteś tutaj: formika-travel.pl > Grecja > Nissiros

Dolina Królów

Zachwycająca, porażająca blaskiem słońca, majestatyczna nekropolia – egipska starożytna Dolina Królów, która do dzisiaj kryje w sobie wiele zagadek ziejących z grobów władców starożytnego Egiptu. W Dolinie odkryto ich 64, ostatni w 2011 roku. Tu odkopano też wspaniały Grobowiec Tutenchamona.
Dolina Królów czyli Biban al-Muluk jest częścią nekropolii tebańskiej. Dolina była miejscem pochówku królów Egiptu. Byli to władcy od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem pochowanym w Dolinie Królów był Totmes I. Prawdopodobnie ostatnim władcą – Ramzes XI.
Grobowce, które znajdują się w Dolinie, mają formę grobowych kompleksów, wykutych w litej skale. Taki kompleks składał się z ciągu licznych korytarzy. Miał także kilka odrębnych sal. Wiadomo było już w starożytności, że faraonów chowano ze wszystkimi honorami, jakie przypadały królowi, że zaopatrywano króla w największe bogactwa w jego ostatniej podróży. Dlatego też Dolina Królów padła ofiarą złodziei. Niedaleko Doliny Królów znajdowało się więc słynne do dzisiaj Miasto Złodziei.
Archeolodzy jak dotąd odkryli tylko jeden nieokradziony grobowiec – faraona Tutenchamona, który pozwolił ocenić kunszt sztuki egipskiej. Wszystkie wspaniałości z tego grobowca oraz mumię faraona można podziwiać w Muzeum Narodowym w Kairze.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.