Jesteś tutaj: formika-travel.pl > Stolice europejskie > Ateny

Knossos

Gdyby nie pewien uparty Anglik, nigdy byśmy nie wiedzieli, że grecka wyspa Kreta kryje w sobie jeden z największych skarbów archeologicznych świata. Pałac w Knossos, bo o nim tu mowa jest jednym z najwspanialszych zabytków starożytnej Grecji.
Pałac w Knossos został odkryty przez sir Arthura Johna Evansa, który w marcu 1900 roku kupił na Krecie kawałek ziemi marząc jednocześnie, że odkryje tutaj coś niezwykłego. Jego marzenia się spełniły. Stal się najszczęśliwszym odkrywcą. Prowadząc drobiazgowe wykopaliska archeologiczne odkrył prawdziwą perełkę starożytnego świata. To dzięki niemu wiemy, że Knossos istniało naprawdę, a Knossos nierozerwalnie kojarzy się z legendarnym królem Minosem i greckimi postaciami: Minotaurem, Dedalem i Ariadną, której nić uratowała życie Tezeuszowi.
Pałac w Knossos przywodzi na myśl prawdziwy labirynt, choć legenda mówi, że ten mityczny miał się znajdować pod nim. Wybudowany na wzgórzu Kefala pałac miał powierzchnię 2,2 ha. Sam pałac był ponadto wiekondygnacyją budowlą o nieregularnym planie. Miał trzy wejścia z propylejami.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.