Jesteś tutaj: formika-travel.pl > Turystyka > Turystyka na bezpiecznie

Kos

Kos jest jedną z ciekawszych i większych greckich wysp. Należy do archipelagu Dodekanezu (Sporadów Południowych), leży podobnie jak i Rodos na Morzu Egejskim. Znajdziemy tu urokliwe płaskowyże, góry i wspaniałe piaszczyste plaże. Znajduje się niedaleko wybrzeża Turcji. Zajmuje powierzchnię około 290 km kwadratowych.
Kos znana jest z tego, że na wyspie znajdował się niegdyś starożytny ośrodek kultu boga Asklepiosa. Tutaj urodził się także Hipokrates – ojciec medycyny. Było to około 460 r. p.n.e. Na Kosie Hipokrates rozpoczął też swoją praktykę medyczną i otworzył najbardziej znaną szkołę medyczną. W Asklepionie, po śmierci wielkiego Hipokratesa powstał najprawdopodobniej pierwszy na świecie szpital. Tak bynajmniej twierdzą naukowcy.
Stolicą Kos jest urokliwe miasto Kos. W jego centrum rośnie olbrzymi platan, pod którym, jak głosi legenda, nauczał Hipokrates. Dlatego bardzo stary platan nazywa się Drzewem Hipokratesa. W tym mieście jest także warte zwiedzenia Muzeum Hipokratesa i wiele ciekawych zabytków antycznych. Na Kos są urokliwe świątynie poświęcone bogini Afrodycie i bogom Herkulesowi i Dionizosowi. Tu także znajduje się Meczet Hassana Paszy i Casa Romana (przypomina o tym, iż niegdyś Kos należała do świata rzymskiego).

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.