Jesteś tutaj: formika-travel.pl > Formy spędzania wolnego czasu > Bożnonarodzeniowy wrocławski jarmark

Luksor

Luksor jest miastem. Znajduje się w południowej części Egiptu. Leży na prawym brzegu Nilu. Tutaj niegdyś znajdowały się starożytne Teby. Teby południowe były oddzielone kanałem od ich pólnocnej części, dzisiaj zwanej Karnak.
Luksor oznacza miasto pałaców. Tak to miasto nazwali najeźdźcy arabscy, który zobaczyli majestatyczne świątynie i pomylili je z pałacami. Luksor po Gizie jest najbardziej popularnym miejscem wycieczkowym w Egipcie. Nazywa się go bardzo często największym muzeum świata na świeżym powietrzu. Znajdują się tutaj bowiem majestatyczne ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynia Luksoru. Pośród nich są świetnie zachowane liczne starożytne posągi, słynna Aleja Sfinksów, mniejsze świątynie i krypty. Będąc w Luksorze nie można zapomnieć o zwiedzeniu Doliny Królów i Królowych, gdzie odnajdziemy liczne grobowce. Znajdują się na zachodnim brzegu Nilu.
Ze względu na unikatowość i liczbę zgromadzonych zabytków w jednym miejscu w 1979 Luksor został słusznie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.