Jesteś tutaj: formika-travel.pl > USA > Chicago, Illinois

Petra

Petra – miasto wykute w skale. Petra znajduje się w południowo-zachodniej części Jordanii, na wyżynie, wśród skał, które są zachodnią częścią masywu Dżabal asz-Szara. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, zalicza się ja do Siedmiu Nowych Cudów Świata. Jest to cud, który łączy niewiarygodne piękno natury i pomysłowość człowieka, który w skale wykuł miasto.
Petra była oryginalnym osiedlem wykutym w skale. Przypominała jednak miasta swojej epoki takie jak Efez czy Cezarea Nadmorska. Nabatejczycy będąc dopiero od niedawna ludem osiadłym, nie mieli własnych wzorców architektonicznych, dlatego wykorzystali te, które już istniały. Stąd w Petrze jest tak wielki synkretyzm stylów starożytnych. Można tu odnaleźć style egipskie, syryjskie, greckie, a przede wszystkim hellenistyczne i rzymskie. Zdobienia natomiast były typowe dla Nabatejczyków.
W dzisiejszej Petrze – Czerwonym Mieście – odnajdziemy świątynie, domy mieszkalne lub amfiteatr. Petra jest wciąż odkrywana na nowo. Warto tutaj przyjechać na kilka dni, bo jeden na zwiedzanie Petry to stosunkowo za mało. Wycieczki do Petry są organizowane z egipskiego Synaju. Pobyt w Egipcie można, więc połączyć z wyjazdem do Jordanii, co daje nam dwa kraje podczas jednej wyprawy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.