Jesteś tutaj: formika-travel.pl > Wakacje > Werona

Śladami chorwackich parków narodowych

Parki narodowe to zazwyczaj miejsca, gdzie natura pokazuje nam swoje niepowtarzalne piękno. W Chorwacji znajdziemy osiem niepowtarzalnych parków narodowych. Warto je zwiedzić wszystkie.

Jednym z najpiękniejszych jest Park Narodowy Jeziora Plitwickie. W 1979 r. znalazł swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tutaj 16 połączonych ze sobą krasowych jezior, potoczków i źródeł, które tworzą wodne kaskady i wodospady. Można je podziwiać z drewnianych, mostków zawieszonych się tuż nad wodą.
Drugim ciekawym miejscem jest jeden z najmłodszych parków narodowych tego kraju, położony niedaleko miasta Šibenik, w północnej Dalmacji. Biegnie przez niego rzeka Krka, rozgałęziając się na wiele strumieni, które tworzą malownicze, liczne wodospady. Na terenie parku bytują różne gatunki nietoperzy. Tu także znajduje się Jezioro Visovac.
Park Narodowy Paklenica polecany jest dla alpinistów i miłośników wspinaczki skałkowej. Znajduje się w północnej części Dalmacji. Znaleźć tu można malownicze, bardzo strome wąwozy a także wyjątkową 712 metrową skałę Anića Kuk. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Gór Welebitu – Ganski Wierch.
Archipelag Kornati natomiast jest bardziej spokojnym miejscem. Jest to zespół skalistych wysepek, które uwielbiają żeglarze. Przyroda jest tu niezwykle cenna. Nawet nie wolno łowić ryb. Archipelag Kornati jest Parkiem Narodowym.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.